Jak uczyć się języka angielskiego dużo bardziej skutecznie?

Jak uczyć się języka angielskiego dużo bardziej skutecznie?

Kiedy uczę języka angielskiego często spotykam się z powtarzającym się wśród uczniów błędami, które są bardzo proste, a nawet oczywiste i nie chodzi tutaj tylko o naukę języka angielskiego, ale w ogóle o naukę danego materiału na pamięć. Niestety, często oprócz zrozumienia tego, czego się uczysz, musisz nauczyć się pewnych rzeczy na pamięć, a przy nauce języka angielskiego jest tego bardzo dużo. Oczywiście jest wiele podejść do nauki materiału na pamięć jednak, jak to zwykle bywa, pewne metody są lepsze a inne nie całkiem. 

Częste błędy podczas nauki języka angielskiego

Pierwszym, bardzo prostym błędem przy nauce języka angielskiego jest traktowanie powierzchownego czytania zdań w języku angielskim i uważanie tego za naukę. Niestety nauka języka obcego wymaga opanowania dużej części materiału na pamięć, zazwyczaj samo czytanie to dużo za mało, szczególnie jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem obcym. Jeżeli natomiast, posługujesz się danym językiem całkiem dobrze, to czytanie okazuje się być bardzo przyjemną powtórką słownictwa. Osobiście znam osobę, która nauczyła się bardzo dużo przez samo czytanie książek w języku angielskim, jednak było to czytanie bardzo intensywne. Dodatkowo dochodzi tutaj poważny problem z wymową słownictwa, tzn. jeżeli czytasz tekst, nie znając prawidłowej wymowy, tworzysz sobie duży problem, z którym będziesz się musiał zmierzyć w przyszłości, oczywiście jeżeli chcesz dobrze rozumieć innych i być zrozumianym przez nich. Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć trochę więcej na temat tego, jak ćwiczyć wymowę, zapraszam do innego artykułu:

Jak ćwiczyć wymowę w języku angielskim, aby rozumieć innych oraz aby być zrozumianym?

Drugim częstym błędem w nauce angielskiego jest uczenie się wszystkiego naraz, tzn. jeżeli masz do nauczenia się 30 zdań, to czytasz je jednym ciągiem, zdanie po zdaniu, mając nadzieję, że w ten sposób szybciej się nauczysz. Niestety, nie jest to dobre podejście do nauki, ponieważ występuje zbyt duża przerwa między powtórką tych samych zdań, np. żeby powtórzyć zdanie numer jeden będziesz musiał przeczytać pozostałe 29, aby przeczytać zdanie pierwsze po raz drugi. Taka forma studiowania, może być dość frustrująca, ponieważ jest ona bardzo czasochłonna, aby osiągnąć jakieś pozytywne wyniki i co gorsze, możesz przestać się uczyć, nim faktycznie się czegoś nauczysz, opierając się na fałszywym przekonaniu, że nauka języków obcych nie jest dla ciebie. Można śmiało powiedzieć, że jest to przepis, aby szybko zrezygnować z nauki języka.

Skuteczna nauka języka angielskiego

Na szczęście, możesz podejść do tego samego materiału trochę inaczej i zaowocuje to dużo lepszymi wynikami. Zamiast uczyć się wszystkiego naraz, możesz uczyć się w tzw. krótkich pętlach, tzn. uczysz się po trzy do pięciu zdań, wszystko zależy od twojej pamięci, a także od tego, jaki masz dzień oraz od stopnia trudności danego materiału. 

Jeżeli już nauczyłeś się pierwszej porcji materiału, przechodzisz do następnej, jednak, kiedy już ją opanujesz, nie przechodzisz do trzeciego zestawu zdań, ale najpierw sprawdzasz czy wciąż pamiętasz dwie poprzednie porcje materiału. Jeżeli nie, to oczywiście szlifujesz je i dopiero wtedy przechodzisz do nowej porcji materiału. Tę procedurę powielamy, tzn. idziesz do przodu do nowej porcji materiału, tylko wtedy, kiedy dwie poprzednie porcje zdań są przez ciebie opanowane.

Umów się na darmową próbną lekcję angielskiego dostosowaną do Twoich potrzeb. Nie musisz umieć nic!

Możesz powiedzieć, że taka forma nauki angielskiego czy też innego materiału jest oczywista i zgodzę się z tobą w całej rozciągłości, jednak z mojego doświadczenia wynika, że mimo tego, że jest to klarowne, wiele osób nie stosuje tego w praktyce, po prostu idą pod prąd, co niestety widać później w jakości opanowania danego materiału. 

Szczególnie błąd studiowania całego materiału naraz jest powielany, kiedy danej porcji zdań w języku angielskim towarzyszy jeden plik audio. Po prostu, czy to z lenistwa czy z trudności, nikomu nie chce się zatrzymywać pliku audio i cofać go do danej pozycji. Wychodzą z założenia, że im szybciej przesłuchają materiał, tym lepiej. No cóż, to nie jest skuteczne podejście. Szczęśliwie, obecnie, przy odrobinie wysiłku, nie jest to już problemem, ponieważ są aplikacje na telefon, którą pozwalają na zapętlenie danego fragmentu materiału dźwiękowego i w związku z tym możemy się skupić tylko na nauce.

 

Umów się na darmową próbną lekcję angielskiego dostosowaną do Twoich potrzeb. Nie musisz umieć nic!

 

Zapraszam na angielski online, czyli angielski przez skype lub inny komunikator

Jeśli chciałbyś uczyć się angielskiego ze mną lub zacząć zupełnie od zera, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu.

Angielski przez przez internet

Kurs angielskiego online

W artykule wykorzystano zdjęcie: Photo by Dmitry Ratushny on Unsplash 

 

Angielski online

Share this :
Zapisz się na darmową lekcję próbną. Możesz tylko zyskać!