Jak ćwiczyć wymowę w języku angielskim, aby rozumieć innych oraz aby być zrozumianym?

Jak ćwiczyć wymowę w języku angielskim, aby rozumieć innych oraz aby być zrozumianym?

Co robić, aby poprawić swoją wymowę w języku angielskim?

Częstym problemem przy nauce języka angielskiego jest to, że uczymy się słowo po słowie, ewentualnie zwrot po zwrocie, jednak nie zwracamy należytej uwagi na wymowę, a to duży błąd, ponieważ niewłaściwa wymowa powoduje, że nasi rozmówcy mają problem ze zrozumieniem nas, albo wręcz zupełnie nie mają pojęcia o co nam chodzi.

Co więcej, mimo tego, że wiemy, jak napisać dane słowo, nie rozumiemy innych, ponieważ znamy błędną wymowę tego słowa i w konsekwencji szukamy w naszej głowie czegoś innego, nie zdając sobie sprawy z tego, że faktycznie to my znamy dane słowo, jednak wymawiamy oraz pamiętamy je jako coś innego.

Mam nadzieję, że już widzisz, jak sprawy mocno się mogą skomplikować, można by powiedzieć na własne życzenie, jeżeli nie zwrócisz należytej uwagi na wymowę słów w języku angielskim.
 

Dlatego bardzo ważne jest, aby dużo słuchać oraz oglądać materiały w języku angielskim, dobrze, jeśli mamy tekst również w języku angielskim, który możemy śledzić, właśnie po to, aby przyzwyczaić ucho do danych dźwięków, a także, aby zauważać różnice w wymowie, szczególnie między fonetycznie podobnymi słowami, które często źle wymawiamy.

Umów się na darmową próbną lekcję angielskiego dostosowaną do Twoich potrzeb. Nie musisz umieć nic!

Z własnej praktyki uczenia języka angielskiego przez internet widzę, że słuchanie jest często pomijane przez uczniów, szczególnie wtedy, kiedy mają tekst pisany, po prostu skupiają się na czytaniu, niestety często nieprawidłowym, ignorując plik dźwiękowy, tym samym utrwalając własne błędy w wymowie, zamiast faktycznie czerpać z dwóch źródeł informacji, osiągając dużo większe korzyści.

A jeżeli już biorą się za słuchanie, zazwyczaj ograniczają się do minimum tzn. słuchają dany materiał tylko raz. Raz to zazwyczaj o wiele za mało.

Jeśli masz intencję popracować nad wymową w języku angielskim, bardzo polecam „shadowing” (Metoda cienia, wiernego naśladowania).  Metoda ta polega na wielokrotnym słuchaniu danego tekstu, jednocześnie wodząc oczami po danym tekście, po prostu w trakcie słuchania śledzimy tekst.

Następnie, tzn. po wielokrotnym wysłuchaniu danego tekstu, staramy się czytać razem z lektorem, wiernie naśladując wymowę.

Jeżeli widzimy, że idzie nam już całkiem dobrze, wtedy zabieramy się za samodzielne czytanie. Po wielokrotnym przesłuchaniu danego tekstu, będzie nam dużo łatwiej wychwycić oraz skorygować wszelkie nasze niedoskonałości w wymowie.

Możemy pójść jeszcze krok dalej, nagrywając się na telefonie a następnie odsłuchując nagrany tekst, znów starając się wyłapać wszelkie niedociągnięcia.

Wskazane jest, aby tekst, na którym pracujesz, nie był zbyt długi. Plik audio o długości 2-3 minut, jest całkiem ok. Celem jest, aby wielokrotnie powtórzyć dany tekst oraz aby czas między powtórką poszczególnych słów, fraz, zdań, nie był zbyt długi, bo wtedy po prostu łatwiej zapamiętać wymowę, a o to przecież chodzi. 

Uczenie się w ten sposób, zaoszczędzi ci konieczności oduczania się złej wymowy a także umożliwi ci dużo lepsze zrozumienie innych i bycie zrozumianym przez nich. Warto zwrócić uwagę na wymowę w języku angielskim, bo to jest to, co może ci napsuć dużo krwi później, szczególnie wtedy, kiedy już osiągniesz pewien poziom zaawansowania, zdając sobie sprawę z tego, jak bardzo twoja wymowa odbiega od pewnych standardów. Uwierz mi, może to być naprawdę wkurzające. Wniosek z tego taki, żeby zwracać szczególną uwagę na wymowę i oprzeć się pokusie pójścia na skróty, omijając słuchanie i prawidłową wymowę, uważając, że to wystarczy. Nie, zdecydowanie nie wystarczy. Słuchanie tekstu w języku angielskim jest superistotne, aby mówić poprawnie.

 

Umów się na darmową próbną lekcję angielskiego dostosowaną do Twoich potrzeb. Nie musisz umieć nic!

 

Zapraszam na angielski online, czyli angielski przez skype lub inny komunikator

Jeśli chciałbyś uczyć się angielskiego ze mną lub zacząć zupełnie od zera, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu.

Angielski przez przez internet

Kurs angielskiego online

W artykule wykorzystano zdjęcie: Photo by Karolina Grabowska:
 https://www.pexels.com/photo/photo-of-woman-reading-a-book-while-wearing-headphones-4476141/

 

Angielski online

Share this :
Zapisz się na darmową lekcję próbną. Możesz tylko zyskać!